środa, 31 lipca 2013

#7 Gmail.


Gmail to wspaniały czasoszczędzacz i organizator. Pod warunkiem, że wiemy jak wykorzystywać jego funkcje.

Po pierwsze daje nam możliwość ściągania poczty z kilku kont. Co oznacza to w praktyce? Że zamiast logować się na jedno konto, potem drugie i potem piąte, to logujemy się tylko do gmaila i widzimy wszystko.

Jak dodać konta? Wchodzimy w Ustawienia za pomocą przycisku z trybikiem w prawym górnym rogu, potem w Konta i tam w prosty sposób dodajemy nasze adresy, zupełnie tak, jak byśmy się na nie logowali. Konta można także usunąć jednym kliknięciem.

Co jeszcze warto wiedzieć? Konta stanardowo sprawdzane są co około godzinę. Jeśli jednak czekamy na ważną wiadomość, to znów wchodzimy w Ustawienia-> Konta i przy wybranym adresie wciskamy 'Sprawdź pocztę teraz'. Co więcej, gmail się uczy i jeśli użyjemy tej funkcji 2-3 razy, to sam zacznie sprawdzać pocztę co kilka minut.

Od nas zależy też, czy pocztę za pomocą gmaila będziemy wysyłać tylko z głównego adresu, czy też z poszczególnych dodanych adresów. Możemy również zadecydować, czy wiadomości mają być usuwane z kont po przeniesieniu na gmaila, czy może powinny tam zostawać, a także o wielu innych drobiazgach. Po raz kolejny mam wrażenie, że twórcy gmaila pomysleli o wszystkim.

Zapytacie być może, jak to możliwe, że przy ściąganiu poczty z np. 5 kont nie powstaje bałagan? W dużej mierze przyczynia się do tego filtr spamu, najlepszy, z jakim miałam do czynienia. Także on się uczy - jeżeli nie odfiltruje jakiejś wiadomości, a my ręcznie przeniesiemy ją do Spamu, to następnym razem na pewno będzie już wiedział co zrobić z mailem z tego adresu lub o zbliżonej treści.

Ale najwięcej dobrego robią tutaj etykiety. Każda wiadomość jest automatycznie oznaczana etykieta adresu, z którego pochodzi. Etykiety mają róźne kolory i szybko się nauczymy, które wiadomości są służbowe, które prywatne, a które z konta, które założyliśmy specjalnie dla kochanka/i;)

Dodatkowo, mamy możliwość stworzenia swoich własnych etykiet i wybrania kolorów. Dwoma kliknięciami oznaczamy wiadomość wybraną etykietą. Mamy oczywiście możliwość wyświetlania wiadomości wg etykiet, czyli po kliknięciu na etykietę 'praca' w pasku po lewej widzimy tylko wiadomości związane z pracą.

Co może okazać się ważne, gmail jest kompatybilny ze wszelkimi urządzeniami mobilnymi z jakimi miałam do czynienia (smartfon, tablet). Jest też milion innych zalet, takich jak np. wyjątkowo częste zapisywanie kopii roboczych, duża pojemnosć skrzynki czy nawet możliwość dostosowania wyglądu poczty do swoich preferencji.

Chętnie odpowiem na wszelkie pytania dotyczące zagadnień opisanych wyżej, jednak tutaj nie chciałabym rozpisywać już więcej, bo może się okazać, że przebrnięcie przez post będzie bardzo trudne;)

2 komentarze:

  1. Bardzo lubię czytać Twojego bloga :) Mam nadzieję, że niedługo zostanie zauważony :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo dziękuję za pierwszy komentarz na moim blogu, na dodatek tak miły:)

    OdpowiedzUsuń